Skip to content

Czym są GPTs i jak je wykorzystać?

Mniej niż minuta Czas czytania: min

6 listopada 2023 na pierwszej konferencji OpenAI można było usłyszeć o wdrożeniu całkowicie nowego rozwiązania dla ChatGPT. Mowa o GPTs, czyli personalizowanych wersjach czatu dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika. Czym tak naprawdę są wspomniane GPTs, jak działają i w jaki sposób mogą wpłynąć na sposób pracy z narzędziami AI?

GPTs – podstawowe informacje

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na oficjalnym blogu OpenAI, GPTs to specjalne wersje narzędzia ChatGPT sprecyzowane do realizacji konkretnych zadań. Do tej pory, aby uzyskać satysfakcjonujący wynik promptu, należało rozlegle opisać swoje wymagania (co i tak często nie wiązało się z odpowiednią jakością wygenerowanej odpowiedzi). Wdrożenie GPTs ma na celu ułatwienie wykorzystywania czatu poprzez zawężenie kontekstu, w jakim porusza się narzędzie po otrzymaniu zapytania od użytkownika.

Jak korzystać z GPTs?

Korzystanie z GPTs jest banalnie proste. W zasadzie niczym nie różni się od konwersacji prowadzonych do tej pory z ChatGPT. Należy pamiętać tylko o wybraniu interesującej wersji narzędzia przed wysłaniem promptu.

Aby skorzystać z nowego modelu GPT, należy zalogować się na swoje konto w usłudze ChatGPT i z menu bocznego wybrać opcję „Explore”. Znajdują się tam wszystkie modele udostępnione do tej pory przez OpenAI.

Kto może korzystać z GPTs?

Na ten moment dostęp do podstawowych GPTs mają wszyscy użytkownicy z aktywną subskrypcją GPT Plus. Aby prowadzić konwersację z najnowszymi wersjami narzędzia, konieczny jest dostęp do modelu GPT-4. Z tego względu będzie wymagane poniesienie odpowiedniej opłaty.

Jeżeli masz dostęp do GPT-4, możesz przetestować GPTs już teraz!

Jakie są rodzaje GPTs?

Zastosowań GPTs jest tak wiele, jak pytań użytkowników. Narzędzia przydają się zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Na ten moment OpenAI udostępniło kilka testowych modeli GPTs, które służą do odpowiadania na problemy użytkowników w specyficznych dziedzinach. Każdy z nich posiada indywidualną nazwę, opis i unikalną grafikę. Wybierając odpowiednią wersję narzędzia, można liczyć między innymi na:

  • analizę danych z przesłanych plików,
  • wygenerowanie grafiki,
  • rozwiązanie zawiłych zagadnień matematycznych (z objaśnieniem krok po kroku),
  • rzetelną recenzję opracowanego tekstu,
  • pomoc techniczną wirtualnego asystenta,
  • wyjaśnienie zasad wybranej gry planszowej lub karcianej,
  • uchylenie rąbka tajemnicy dotyczącej skutecznego usuwania plam z odzieży.

Własne modele GPTs

Co prawda wersje GPTs udostępnione przez OpenAI są niezwykle przydatne, ale co w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wykorzystują ChatGPT do zadań specjalnych? Tutaj w grę wchodzi być może najważniejsza kwestia związana z omawianym tematem.

Każdy użytkownik będzie mógł stworzyć własny model GPT dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co więcej, takie rozwiązanie nie wymaga umiejętności kodowania.

Zaprojektowanie własnego modelu może zająć zaledwie kilka minut. Wystarczy określić zestaw instrukcji, które będą definiować zachowanie czatu. Szkolenie AI nigdy nie było tak proste! Nic nie stoi również na przeszkodzie, by takich spersonalizowanych botów przygotować kilka – każdy w innym celu. Warto dodać, że stworzone rozwiązania będzie można też udostępniać innym użytkownikom.

Sprawdź jak stworzyć własny model GPT i zacznij pracę z AI na własnych zasadach!

Marcel Pękala

Jestem studentem w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a jednocześnie doświadczonym specjalistą SEO. Działam w obszarze pozycjonowania sklepów internetowych oraz copywritingu.

Jak oceniasz ten tekst?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.